IXYS IXFT40N30
Part No.:
IXFT40N30
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Description:
MOSFET N-CH 40A TO268
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
Technology:
Drain to Source Voltage (Vdss):
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Supplier Device Package:
1. How to order IXFT40N30 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXFT40N30 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFT40N30?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFT40N30.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXFT40N30 pin diagram, IXFT40N30 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXFT40N30Q IXFT40N30Q TR IXFT40N30
Part Number IXFT40N30Q IXFT40N30Q TR IXFT40N30
Manufacturer IXYS IXYS IXYS
Series HiPerFET™ HiPerFET™ -
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA -
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel -
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) -
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V 300 V -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc) 40A (Tc) -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 500mA, 10V 85mOhm @ 20A, 10V -
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA 4V @ 4mA -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V 140 nC @ 10 V -
Vgs (Max) ±20V ±20V -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3100 pF @ 25 V 3560 pF @ 25 V -
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc) 300W (Tc) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -