IXYS IXFT58N20Q
Part No.:
IXFT58N20Q
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXFT58N20Q.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 58A TO268
Series:
HiPerFET™
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
58A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
40mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
140 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3600 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-268AA
1. How to order IXFT58N20Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXFT58N20Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFT58N20Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFT58N20Q.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXFT58N20Q pin diagram, IXFT58N20Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXFT58N20Q IXFT58N20Q TRL
Part Number IXFT58N20Q IXFT58N20Q TRL
Manufacturer IXYS IXYS
Series HiPerFET™ HiPerFET™
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 58A (Tc) 58A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 29A, 10V 40mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA 4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V 140 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3600 pF @ 25 V 3600 pF @ 25 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)