IXYS IXFX32N100Q3
Part No.:
IXFX32N100Q3
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXFX32N100Q3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 32A PLUS247-3
Shipping
Inventory:186
Series:
HiPerFET™, Q3 Class
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
32A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
320mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
6.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
195 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9940 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1250W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PLUS247™-3
1. How to order IXFX32N100Q3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXFX32N100Q3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFX32N100Q3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFX32N100Q3.
Image IXFX32N100Q3
Part Number IXFX32N100Q3
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™, Q3 Class
Package/Case TO-247-3 Variant
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 320mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 195 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9940 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)