IXYS IXGA20N120B
Part No.:
IXGA20N120B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGA20N120B.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A 150W TO263
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
6.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
63 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/400ns
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AA
1. How to order IXGA20N120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGA20N120B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGA20N120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGA20N120B.
Image IXGA20N120B3-TRL IXGA20N120B3 IXGA20N120B
Part Number IXGA20N120B3-TRL IXGA20N120B3 IXGA20N120B
Manufacturer IXYS IXYS IXYS
Series GenX3™ GenX3™ -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Active
IGBT Type PT PT -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 36 A 36 A 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A 80 A -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 16A 3.1V @ 15V, 16A 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 180 W 180 W 150 W
Switching Energy 920µJ (on), 560µJ (off) 920µJ (on), 560µJ (off) 6.5mJ (off)
Input Type Standard Standard Standard
Gate Charge 51 nC 51 nC 63 nC
Td (on/off) @ 25°C 16ns/150ns 16ns/150ns 28ns/400ns
Test Condition 600V, 16A, 15Ohm, 15V 600V, 16A, 15Ohm, 15V -
Reverse Recovery Time (trr) 31 ns - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)