IXYS IXGF32N170
Part No.:
IXGF32N170
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGF32N170.pdf
Description:
IGBT 1700V 44A 200W I4PAC
Shipping
Inventory:246
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
44 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.5V @ 15V, 32A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
10.6mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
146 nC
Td (on/off) @ 25°C:
45ns/270ns
Test Condition:
1020V, 32A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ISOPLUS i4-PAC™
1. How to order IXGF32N170 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGF32N170 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGF32N170?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGF32N170.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXGF32N170 pin diagram, IXGF32N170 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXGF32N170
Part Number IXGF32N170
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case i4-Pac™-5 (3 Leads)
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 44 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.5V @ 15V, 32A
Power - Max 200 W
Switching Energy 10.6mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 146 nC
Td (on/off) @ 25°C 45ns/270ns
Test Condition 1020V, 32A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)