IXYS IXGK82N120B3
Part No.:
IXGK82N120B3
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGK82N120B3.pdf
Description:
IGBT 1200V 230A 1250W TO264
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
230 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
500 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 82A
Power - Max:
1250 W
Switching Energy:
5mJ (on), 3.3mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
350 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/210ns
Test Condition:
600V, 80A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-264 (IXGK)
1. How to order IXGK82N120B3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGK82N120B3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGK82N120B3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGK82N120B3.
Image IXGK82N120B3
Part Number IXGK82N120B3
Manufacturer IXYS
Series GenX3™
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 230 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 500 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 82A
Power - Max 1250 W
Switching Energy 5mJ (on), 3.3mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 350 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/210ns
Test Condition 600V, 80A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)