IXYS IXGP20N120A3
Part No.:
IXGP20N120A3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGP20N120A3.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A 180W TO220
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
180 W
Switching Energy:
2.85mJ (on), 6.47mJ (off)
Gate Charge:
50 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/290ns
Test Condition:
960V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order IXGP20N120A3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGP20N120A3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGP20N120A3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGP20N120A3.
Image IXGP20N120A3
Part Number IXGP20N120A3
Manufacturer IXYS
Series GenX3™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 180 W
Switching Energy 2.85mJ (on), 6.47mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 50 nC
Td (on/off) @ 25°C 16ns/290ns
Test Condition 960V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)