IXYS IXGP20N120B
Part No.:
IXGP20N120B
Package:
TO-220-3
Description:
IGBT 1200V 40A 190W TO220
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
190 W
Switching Energy:
2.1mJ (off)
Gate Charge:
72 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/150ns
Test Condition:
960V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order IXGP20N120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGP20N120B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGP20N120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGP20N120B.
Image IXGP20N120B3 IXGP20N120B IXGP20N120BD1
Part Number IXGP20N120B3 IXGP20N120B IXGP20N120BD1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS
Series GenX3™ - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
IGBT Type PT - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 36 A 40 A 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A 100 A 100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 16A 3.4V @ 15V, 20A 3.4V @ 15V, 20A
Power - Max 180 W 190 W 190 W
Switching Energy 920µJ (on), 560µJ (off) 2.1mJ (off) 2.1mJ (off)
Input Type Standard Standard Standard
Gate Charge 51 nC 72 nC 72 nC
Td (on/off) @ 25°C 16ns/150ns 25ns/150ns 25ns/150ns
Test Condition 600V, 16A, 15Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) - - 40 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)