IXYS IXGR12N60C
Part No.:
IXGR12N60C
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 600V 15A 55W ISOPLUS247
Series:
HiPerFAST™
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
15 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 12A
Power - Max:
55 W
Switching Energy:
90µJ (off)
Gate Charge:
32 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/60ns
Test Condition:
480V, 12A, 18Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
ISOPLUS247™
1. How to order IXGR12N60C on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGR12N60C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGR12N60C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGR12N60C.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXGR12N60C pin diagram, IXGR12N60C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXGR12N60C
Part Number IXGR12N60C
Manufacturer IXYS
Series HiPerFAST™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 15 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 12A
Power - Max 55 W
Switching Energy 90µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 32 nC
Td (on/off) @ 25°C 20ns/60ns
Test Condition 480V, 12A, 18Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)