IXYS IXGT25N250HV
Part No.:
IXGT25N250HV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGT25N250HV.pdf
Description:
IGBT 2500V 60A TO268HV
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.9V @ 15V, 25A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
75 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-268HV (IXGT)
1. How to order IXGT25N250HV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGT25N250HV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGT25N250HV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGT25N250HV.
Image IXGT25N250HV
Part Number IXGT25N250HV
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 2500 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.9V @ 15V, 25A
Power - Max 250 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 75 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)