IXYS IXGX100N170
Part No.:
IXGX100N170
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGX100N170.pdf
Description:
IGBT 1700V 170A 830W PLUS247
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
170 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
600 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 100A
Power - Max:
830 W
Gate Charge:
425 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PLUS247™-3
1. How to order IXGX100N170 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGX100N170 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGX100N170?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGX100N170.
Image IXGX100N170
Part Number IXGX100N170
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-247-3 Variant
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 170 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 600 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3V @ 15V, 100A
Power - Max 830 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 425 nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)