IXYS IXGX120N60B
Part No.:
IXGX120N60B
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXGX120N60B.pdf
Description:
IGBT 600V 200A 660W TO247
Series:
HiPerFAST™
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 120A
Power - Max:
660 W
Switching Energy:
2.4mJ (on), 5.5mJ (off)
Gate Charge:
350 nC
Td (on/off) @ 25°C:
60ns/200ns
Test Condition:
480V, 100A, 2.4Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PLUS247™-3
1. How to order IXGX120N60B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGX120N60B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGX120N60B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGX120N60B.
Image IXGX120N60B3 IXGX120N60B
Part Number IXGX120N60B3 IXGX120N60B
Manufacturer IXYS IXYS
Series GenX3™ HiPerFAST™
Package/Case TO-247-3 Variant TO-247-3 Variant
Packaging Tube Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
IGBT Type PT PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 280 A 200 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 600 A 300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 100A 2.1V @ 15V, 120A
Power - Max 780 W 660 W
Switching Energy 2.9mJ (on), 3.5mJ (off) 2.4mJ (on), 5.5mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 465 nC 350 nC
Td (on/off) @ 25°C 40ns/227ns 60ns/200ns
Test Condition 480V, 100A, 2Ohm, 15V 480V, 100A, 2.4Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)