IXYS IXGX50N60BD1
Part No.:
IXGX50N60BD1
Package:
TO-247-3 Variant
Description:
IGBT 600V 75A 300W TO247
Series:
HiPerFAST™
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 50A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
1.5mJ (off)
Gate Charge:
110 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/200ns
Test Condition:
480V, 50A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PLUS247™-3
1. How to order IXGX50N60BD1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXGX50N60BD1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGX50N60BD1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGX50N60BD1.
Image IXGX50N60BD1
Part Number IXGX50N60BD1
Manufacturer IXYS
Series HiPerFAST™
Package/Case TO-247-3 Variant
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 50A
Power - Max 300 W
Switching Energy 1.5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 110 nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/200ns
Test Condition 480V, 50A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)