IXYS IXSA15N120B
Part No.:
IXSA15N120B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
IGBT 1200V 30A 150W TO263AA
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 15A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.75mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
57 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/148ns
Test Condition:
960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AA
1. How to order IXSA15N120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSA15N120B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSA15N120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSA15N120B.
Image IXSA15N120B
Part Number IXSA15N120B
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Box
Product Status Obsolete
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.4V @ 15V, 15A
Power - Max 150 W
Switching Energy 1.75mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 57 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/148ns
Test Condition 960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)