IXYS IXSH15N120BD1
Part No.:
IXSH15N120BD1
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 1200V 30A 150W TO247
Package/Case:
TO-247-3
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 15A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.5mJ (off)
Gate Charge:
57 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/148ns
Test Condition:
960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IXSH15N120BD1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSH15N120BD1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSH15N120BD1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSH15N120BD1.
Image IXSH15N120BD1
Part Number IXSH15N120BD1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.4V @ 15V, 15A
Power - Max 150 W
Switching Energy 1.5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 57 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/148ns
Test Condition 960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 30 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)