IXYS IXSH35N120B
Part No.:
IXSH35N120B
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 1200V 70A 300W TO247
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.6V @ 15V, 35A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
5mJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/160ns
Test Condition:
960V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IXSH35N120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSH35N120B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSH35N120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSH35N120B.
Image IXSH35N120B
Part Number IXSH35N120B
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.6V @ 15V, 35A
Power - Max 300 W
Switching Energy 5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120 nC
Td (on/off) @ 25°C 36ns/160ns
Test Condition 960V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)