IXYS IXSH45N120B
Part No.:
IXSH45N120B
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 1200V 75A 300W TO247
Package/Case:
TO-247-3
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 45A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
13mJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/360ns
Test Condition:
960V, 45A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order IXSH45N120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSH45N120B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSH45N120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSH45N120B.
Image IXSH45N120B
Part Number IXSH45N120B
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-247-3
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3V @ 15V, 45A
Power - Max 300 W
Switching Energy 13mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120 nC
Td (on/off) @ 25°C 36ns/360ns
Test Condition 960V, 45A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)