IXYS IXSK30N60CD1
Part No.:
IXSK30N60CD1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Description:
IGBT 600V 55A 200W TO264
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
55 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 30A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
700µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
100 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/90ns
Test Condition:
480V, 30A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-264AA (IXSK)
1. How to order IXSK30N60CD1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSK30N60CD1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSK30N60CD1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSK30N60CD1.
Image IXSK30N60CD1
Part Number IXSK30N60CD1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 55 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 30A
Power - Max 200 W
Switching Energy 700µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 100 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/90ns
Test Condition 480V, 30A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)