IXYS IXSK35N120AU1
Part No.:
IXSK35N120AU1
Description:
IGBT 1200V 70A 300W TO264
Packaging:
Bulk
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4V @ 15V, 35A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
10mJ (off)
Gate Charge:
150 nC
Td (on/off) @ 25°C:
80ns/400ns
Test Condition:
960V, 35A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
TO-264AA (IXSK)
1. How to order IXSK35N120AU1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSK35N120AU1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSK35N120AU1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSK35N120AU1.
Image IXSK35N120AU1
Part Number IXSK35N120AU1
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4V @ 15V, 35A
Power - Max 300 W
Switching Energy 10mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 150 nC
Td (on/off) @ 25°C 80ns/400ns
Test Condition 960V, 35A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)