IXYS IXSK35N120BD1
Part No.:
IXSK35N120BD1
Description:
IGBT 1200V 70A 300W TO264
Packaging:
Tube
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.6V @ 15V, 35A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
5mJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/160ns
Test Condition:
960V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
TO-264AA (IXSK)
1. How to order IXSK35N120BD1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSK35N120BD1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSK35N120BD1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSK35N120BD1.
Image IXSK35N120BD1
Part Number IXSK35N120BD1
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.6V @ 15V, 35A
Power - Max 300 W
Switching Energy 5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120 nC
Td (on/off) @ 25°C 36ns/160ns
Test Condition 960V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)