IXYS IXSK40N60CD1
Part No.:
IXSK40N60CD1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Description:
IGBT 600V 75A 280W TO264
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max:
280 W
Switching Energy:
1mJ (off)
Gate Charge:
190 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/70ns
Test Condition:
480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-264AA (IXSK)
1. How to order IXSK40N60CD1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSK40N60CD1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSK40N60CD1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSK40N60CD1.
Image IXSK40N60CD1
Part Number IXSK40N60CD1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 40A
Power - Max 280 W
Switching Energy 1mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 190 nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/70ns
Test Condition 480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)