IXYS IXSR40N60BD1
Part No.:
IXSR40N60BD1
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 600V 70A 170W ISOPLUS247
Package/Case:
TO-247-3
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 40A
Power - Max:
170 W
Switching Energy:
1.8mJ (off)
Gate Charge:
190 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/110ns
Test Condition:
480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
ISOPLUS247™
1. How to order IXSR40N60BD1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXSR40N60BD1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXSR40N60BD1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXSR40N60BD1.
Image IXSR40N60BD1
Part Number IXSR40N60BD1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 40A
Power - Max 170 W
Switching Energy 1.8mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 190 nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/110ns
Test Condition 480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)