IXYS IXST24N60BD1
Part No.:
IXST24N60BD1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description:
IGBT 600V 48A TO268AA
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 24A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.3mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
41 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/150ns
Test Condition:
480V, 24A, 33Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-268AA
1. How to order IXST24N60BD1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXST24N60BD1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXST24N60BD1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXST24N60BD1.
Image IXST24N60BD1
Part Number IXST24N60BD1
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Packaging Box
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 48 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 24A
Power - Max 150 W
Switching Energy 1.3mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 41 nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/150ns
Test Condition 480V, 24A, 33Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)