IXYS IXST40N60B
Part No.:
IXST40N60B
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description:
IGBT PT 600V 75A TO268AA
Package/Case:
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 40A
Power - Max:
280 W
Switching Energy:
1.8mJ (off)
Gate Charge:
190 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/110ns
Test Condition:
480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-268AA
1. How to order IXST40N60B on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXST40N60B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXST40N60B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXST40N60B.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXST40N60B pin diagram, IXST40N60B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXST40N60B
Part Number IXST40N60B
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 40A
Power - Max 280 W
Switching Energy 1.8mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 190 nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/110ns
Test Condition 480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)