IXYS IXTA15N50L2
Part No.:
IXTA15N50L2
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXTA15N50L2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 15A TO263
Shipping
Inventory:134
Manufacturer:
IXYS
Series:
Linear L2™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
480mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
123 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4080 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AA
1. How to order IXTA15N50L2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXTA15N50L2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTA15N50L2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTA15N50L2.
Image IXTA15N50L2
Part Number IXTA15N50L2
Manufacturer IXYS
Series Linear L2™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 480mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 123 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4080 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)