IXYS IXTA1N100-TRL
Part No.:
IXTA1N100-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Description:
MOSFET N-CH TO263
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
Technology:
Drain to Source Voltage (Vdss):
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Supplier Device Package:
1. How to order IXTA1N100-TRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXTA1N100-TRL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTA1N100-TRL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTA1N100-TRL.
Image IXTA1N100P IXTA1N100 IXTA1N100-TRL
Part Number IXTA1N100P IXTA1N100 IXTA1N100-TRL
Manufacturer IXYS IXYS IXYS
Series Polar - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB -
Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel -
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V 1000 V -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Tc) 1.5A (Tc) -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15Ohm @ 500mA, 10V 11Ohm @ 1A, 10V -
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA 4.5V @ 25µA -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.5 nC @ 10 V 14.5 nC @ 10 V -
Vgs (Max) ±20V ±30V -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 331 pF @ 25 V 400 pF @ 25 V -
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc) 54W (Tc) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -