IXYS IXTA340N04T4-TRL
Part No.:
IXTA340N04T4-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Description:
MOSFET N-CH TO263
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
Technology:
Drain to Source Voltage (Vdss):
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
Supplier Device Package:
1. How to order IXTA340N04T4-TRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXTA340N04T4-TRL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTA340N04T4-TRL?
Image IXTA340N04T4 IXTA340N04T4-7 IXTA340N04T4-TRL
Part Number IXTA340N04T4 IXTA340N04T4-7 IXTA340N04T4-TRL
Manufacturer IXYS IXYS IXYS
Series Trench Trench -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab) -
Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel -
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) -
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V 40 V -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 340A (Tc) 340A (Tc) -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 100A, 10V 1.7mOhm @ 100A, 10V -
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 256 nC @ 10 V 256 nC @ 10 V -
Vgs (Max) ±15V ±15V -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000 pF @ 25 V 13000 pF @ 25 V -
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 480W (Tc) 480W (Tc) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -