IXYS IXTA90N075T2
Part No.:
IXTA90N075T2
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXTA90N075T2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 75V 90A TO263
Shipping
Inventory:252
Series:
TrenchT2™
Package/Case:
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
54 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3290 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
180W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AA
1. How to order IXTA90N075T2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXTA90N075T2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTA90N075T2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTA90N075T2.
Image IXTA90N075T2
Part Number IXTA90N075T2
Manufacturer IXYS
Series TrenchT2™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3290 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)