IXYS IXTL2X240N055T
Part No.:
IXTL2X240N055T
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
ISOPLUSi5-PAK™
Description:
MOSFET 2N-CH 55V 140A I5-PAK
Manufacturer:
IXYS
Series:
TrenchMV™
Package/Case:
ISOPLUSi5-PAK™
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
140A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7600pF @ 25V
Power - Max:
150W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order IXTL2X240N055T on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXTL2X240N055T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTL2X240N055T?
Image IXTL2X240N055T
Part Number IXTL2X240N055T
Manufacturer IXYS
Series TrenchMV™
Package/Case ISOPLUSi5-PAK™
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 140A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7600pF @ 25V
Power - Max 150W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)