IXYS IXTU02N50D
Part No.:
IXTU02N50D
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXTU02N50D.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 200MA TO251
Shipping
Inventory:356
Series:
Depletion
Package/Case:
FET Type:
N-Channel, Depletion Mode
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
200mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
30Ohm @ 50mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
120 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.1W (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-251AA
1. How to order IXTU02N50D on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXTU02N50D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTU02N50D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTU02N50D.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXTU02N50D pin diagram, IXTU02N50D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXTU02N50D
Part Number IXTU02N50D
Manufacturer IXYS
Series Depletion
Package/Case TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel, Depletion Mode
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30Ohm @ 50mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 120 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.1W (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)