IXYS IXXH80N65B4D1
Part No.:
IXXH80N65B4D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXXH80N65B4D1.pdf
Description:
IGBT PT 650V 180A TO247AD
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™, GenX4™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
180 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
430 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 80A
Power - Max:
625 W
Switching Energy:
3.36mJ (on), 1.83mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/112ns
Test Condition:
400V, 80A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD (IXXH)
1. How to order IXXH80N65B4D1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXXH80N65B4D1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXXH80N65B4D1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXXH80N65B4D1.
Image IXXH80N65B4D1
Part Number IXXH80N65B4D1
Manufacturer IXYS
Series XPT™, GenX4™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 180 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 430 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 80A
Power - Max 625 W
Switching Energy 3.36mJ (on), 1.83mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120 nC
Td (on/off) @ 25°C 26ns/112ns
Test Condition 400V, 80A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)