IXYS IXYA12N250CHV
Part No.:
IXYA12N250CHV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYA12N250CHV.pdf
Description:
DISC IGBT XPT-HI VOLTAGE TO-263D
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
28 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.5V @ 15V, 12A
Power - Max:
310 W
Switching Energy:
3.56mJ (on), 1.7mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
56 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/167ns
Test Condition:
1250V, 12A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
16 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263HV
1. How to order IXYA12N250CHV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYA12N250CHV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYA12N250CHV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXYA12N250CHV.
Image IXYA12N250CHV
Part Number IXYA12N250CHV
Manufacturer IXYS
Series XPT™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 2500 V
Current - Collector (Ic) (Max) 28 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.5V @ 15V, 12A
Power - Max 310 W
Switching Energy 3.56mJ (on), 1.7mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 56 nC
Td (on/off) @ 25°C 12ns/167ns
Test Condition 1250V, 12A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 16 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)