IXYS IXYA20N120B4HV
Part No.:
IXYA20N120B4HV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYA20N120B4HV.pdf
Description:
IGBT 1200V 20A GENX4 XPT TO263D2
Shipping
Inventory:345
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX4™, XPT™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
76 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
130 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
375 W
Switching Energy:
3.9mJ (on), 1.6mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
44 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/200ns
Test Condition:
960mV, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
47 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263HV
1. How to order IXYA20N120B4HV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYA20N120B4HV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYA20N120B4HV?
Image IXYA20N120B4HV
Part Number IXYA20N120B4HV
Manufacturer IXYS
Series GenX4™, XPT™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 76 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 130 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 20A
Power - Max 375 W
Switching Energy 3.9mJ (on), 1.6mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 44 nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/200ns
Test Condition 960mV, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 47 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)