IXYS IXYH20N120C3D1
Part No.:
IXYH20N120C3D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYH20N120C3D1.pdf
Description:
IGBT 1200V 36A 230W TO-247AD
Shipping
Inventory:300
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX3™, XPT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
36 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
88 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
1.3mJ (on), 500µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
53 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/90ns
Test Condition:
600V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
195 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 (IXTH)
1. How to order IXYH20N120C3D1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYH20N120C3D1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYH20N120C3D1?
Image IXYH20N120C3D1
Part Number IXYH20N120C3D1
Manufacturer IXYS
Series GenX3™, XPT™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 36 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 88 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.4V @ 15V, 20A
Power - Max 230 W
Switching Energy 1.3mJ (on), 500µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 53 nC
Td (on/off) @ 25°C 20ns/90ns
Test Condition 600V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 195 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)