IXYS IXYH24N170C
Part No.:
IXYH24N170C
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYH24N170C.pdf
Description:
IGBT 1.7KV 58A TO247-3
Shipping
Inventory:829
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
58 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
145 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.8V @ 15V, 20A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
4.9mJ (on), 1.95mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
96 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/160ns
Test Condition:
960V, 30A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 (IXYH)
1. How to order IXYH24N170C on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYH24N170C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYH24N170C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXYH24N170C.
Image IXYH24N170C IXYH24N170CV1
Part Number IXYH24N170C IXYH24N170CV1
Manufacturer IXYS IXYS
Series XPT™ XPT™
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 58 A 58 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 145 A 140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.8V @ 15V, 20A 4V @ 15V, 24A
Power - Max 500 W 500 W
Switching Energy 4.9mJ (on), 1.95mJ (off) 3.6mJ (on), 1.76mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 96 nC 96 nC
Td (on/off) @ 25°C 12ns/160ns 16ns/155ns
Test Condition 960V, 30A, 15Ohm, 15V 850V, 24A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 30 ns 170 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)