IXYS IXYH40N90C3D1
Part No.:
IXYH40N90C3D1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYH40N90C3D1.pdf
Description:
IGBT 900V 90A TO247
Shipping
Inventory:256
Package/Case:
TO-247-3
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
1.9mJ (on), 1mJ (off)
Gate Charge:
74 nC
Td (on/off) @ 25°C:
27ns/78ns
Test Condition:
450V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247 (IXTH)
1. How to order IXYH40N90C3D1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYH40N90C3D1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYH40N90C3D1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXYH40N90C3D1.
Image IXYH40N90C3D1
Part Number IXYH40N90C3D1
Manufacturer IXYS
Series GenX3™, XPT™
Package/Case TO-247-3
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 900 V
Current - Collector (Ic) (Max) 90 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 40A
Power - Max 500 W
Switching Energy 1.9mJ (on), 1mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 74 nC
Td (on/off) @ 25°C 27ns/78ns
Test Condition 450V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)