IXYS IXYP20N65C3D1M
Part No.:
IXYP20N65C3D1M
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYP20N65C3D1M.pdf
Description:
IGBT 650V 18A 50W TO220
Package/Case:
TO-220-3
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
18 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
50 W
Switching Energy:
430µJ (on), 350µJ (off)
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/80ns
Test Condition:
400V, 20A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order IXYP20N65C3D1M on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYP20N65C3D1M price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYP20N65C3D1M?
Image IXYP20N65C3D1M
Part Number IXYP20N65C3D1M
Manufacturer IXYS
Series GenX3™, XPT™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 18 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 50 W
Switching Energy 430µJ (on), 350µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 30 nC
Td (on/off) @ 25°C 19ns/80ns
Test Condition 400V, 20A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 30 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)