IXYS IXYT12N250CV1HV
Part No.:
IXYT12N250CV1HV
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYT12N250CV1HV.pdf
Description:
IGBT 2500V 28A TO268HV
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
28 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.5V @ 15V, 12A
Power - Max:
310 W
Switching Energy:
3.56mJ (on), 1.7mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
56 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/167ns
Test Condition:
1250V, 12A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
16 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-268HV (IXYT)
1. How to order IXYT12N250CV1HV on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYT12N250CV1HV price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYT12N250CV1HV?
Image IXYT12N250CV1HV
Part Number IXYT12N250CV1HV
Manufacturer IXYS
Series XPT™
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 2500 V
Current - Collector (Ic) (Max) 28 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 4.5V @ 15V, 12A
Power - Max 310 W
Switching Energy 3.56mJ (on), 1.7mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 56 nC
Td (on/off) @ 25°C 12ns/167ns
Test Condition 1250V, 12A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 16 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)