IXYS IXYX120N120C3
Part No.:
IXYX120N120C3
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIXYX120N120C3.pdf
Description:
IGBT 1200V 240A 1500W PLUS247
Shipping
Inventory:181
Package/Case:
TO-247-3 Variant
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
240 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
700 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 120A
Power - Max:
1500 W
Switching Energy:
6.75mJ (on), 5.1mJ (off)
Gate Charge:
412 nC
Td (on/off) @ 25°C:
35ns/176ns
Test Condition:
600V, 100A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PLUS247™-3
1. How to order IXYX120N120C3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IXYX120N120C3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYX120N120C3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXYX120N120C3.
Image IXYX120N120C3
Part Number IXYX120N120C3
Manufacturer IXYS
Series GenX3™, XPT™
Package/Case TO-247-3 Variant
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 240 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 700 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 120A
Power - Max 1500 W
Switching Energy 6.75mJ (on), 5.1mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 412 nC
Td (on/off) @ 25°C 35ns/176ns
Test Condition 600V, 100A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)