CIT Relay and Switch J1512CP120VAC1.2
Part No.:
J1512CP120VAC1.2
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJ1512CP120VAC1.2.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
J151
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
12 A
Switching Voltage:
300VAC - Max
Load - Max Switching:
6000VA
Coil Current:
26.4 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
96 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC
Operate Time:
25 ms
Release Time:
25 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order J1512CP120VAC1.2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the J1512CP120VAC1.2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of J1512CP120VAC1.2?
Image J1512CP120VAC1.2 J1512CP120VAC1.2D
Part Number J1512CP120VAC1.2 J1512CP120VAC1.2D
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series J151 J151
Packaging Tray Tray
Product Status Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole
Coil Voltage 120VAC 120VAC
Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A 12 A
Switching Voltage 300VAC - Max 300VAC - Max
Load - Max Switching 6000VA 6000VA
Coil Current 26.4 mA 26.4 mA
Coil Type Non Latching Non Latching
Features - Lighted Indicator
Termination Style PC Pin PC Pin
Seal Rating - -
Coil Insulation - -
Must Operate Voltage 96 VAC 96 VAC
Must Release Voltage 36 VAC 36 VAC
Operate Time 25 ms 25 ms
Release Time 25 ms 25 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C