CIT Relay and Switch J1671AF240VACZD
Part No.:
J1671AF240VACZD
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJ1671AF240VACZD.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
J167
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
240VAC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
6600VA
Coil Current:
11.4 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Lighted Indicator
Termination Style:
Screw Terminal
Seal Rating:
Coil Insulation:
Class F
Must Operate Voltage:
168 VAC
Must Release Voltage:
24 VAC
Operate Time:
30 ms
Release Time:
30 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order J1671AF240VACZD on DeepFinds Electronics?
3. Are the J1671AF240VACZD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of J1671AF240VACZD?
Image J1671AF240VACZD J1671AF240VACZDT
Part Number J1671AF240VACZD J1671AF240VACZDT
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series J167 J167
Packaging Tray Tray
Product Status Active Active
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
Coil Voltage 240VAC 240VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A 30 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 6600VA 6600VA
Coil Current 11.4 mA 11.4 mA
Coil Type Non Latching Non Latching
Features Lighted Indicator Lighted Indicator, Test Button
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal
Seal Rating - -
Coil Insulation Class F Class F
Must Operate Voltage 168 VAC 168 VAC
Must Release Voltage 24 VAC 24 VAC
Operate Time 30 ms 30 ms
Release Time 30 ms 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C