Microsemi Corporation JAN1N6631U
Part No.:
JAN1N6631U
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
SQ-MELF, E
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJAN1N6631U.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 1.4A D-5B
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SQ-MELF, E
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
1.4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 1.4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500/590
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D-5B
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
1. How to order JAN1N6631U on DeepFinds Electronics?
3. Are the JAN1N6631U price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JAN1N6631U?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JAN1N6631U.
7.How to contact us to get technical supports, such as JAN1N6631U pin diagram, JAN1N6631U datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JAN1N6631U
Part Number JAN1N6631U
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SQ-MELF, E
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Current - Average Rectified (Io) 1.4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 1.4 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 4 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Military
Qualification MIL-PRF-19500/590
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-5B
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C