Microchip Technology JAN2N5237S
Part No.:
JAN2N5237S
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJAN2N5237S.pdf
Description:
TRANS NPN 120V 10A TO39
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
10 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
2.5V @ 1A, 10A
Current - Collector Cutoff (Max):
10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
40 @ 5A, 5V
Power - Max:
1 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/394
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-39 (TO-205AD)
1. How to order JAN2N5237S on DeepFinds Electronics?
3. Are the JAN2N5237S price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JAN2N5237S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JAN2N5237S.
7.How to contact us to get technical supports, such as JAN2N5237S pin diagram, JAN2N5237S datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JAN2N5237S
Part Number JAN2N5237S
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 10 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 2.5V @ 1A, 10A
Current - Collector Cutoff (Max) 10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 40 @ 5A, 5V
Power - Max 1 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)