Microchip Technology JAN2N5238
Part No.:
JAN2N5238
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJAN2N5238.pdf
Description:
TRANS NPN 170V 10A TO-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
10 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
170 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
2.5V @ 1A, 10A
Current - Collector Cutoff (Max):
10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
40 @ 5A, 5V
Power - Max:
1 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500/394
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-5
1. How to order JAN2N5238 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JAN2N5238 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JAN2N5238?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JAN2N5238.
7.How to contact us to get technical supports, such as JAN2N5238 pin diagram, JAN2N5238 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JAN2N5238 JAN2N5238S
Part Number JAN2N5238 JAN2N5238S
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case TO-205AA, TO-5-3 Metal Can TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Transistor Type NPN NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 10 A 10 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 170 V 170 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 2.5V @ 1A, 10A 2.5V @ 1A, 10A
Current - Collector Cutoff (Max) 10µA 10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 40 @ 5A, 5V 40 @ 5A, 5V
Power - Max 1 W 1 W
Frequency - Transition - -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ) -65°C ~ 200°C (TJ)