Microsemi Corporation JANKCBD2N5004
Part No.:
JANKCBD2N5004
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
Die
Description:
TRANS NPN 80V 50UA DIE
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
50 µA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
2 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500/534
Mounting Type:
Stud Mount
Supplier Device Package:
1. How to order JANKCBD2N5004 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANKCBD2N5004 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANKCBD2N5004?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANKCBD2N5004.
Image JANKCBD2N5004
Part Number JANKCBD2N5004
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case Die
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 50 µA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 70 @ 2.5A, 5V
Power - Max 2 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)