Microchip Technology JANS1N4483CUS/TR
Part No.:
JANS1N4483CUS/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SQ-MELF, A
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANS1N4483CUS/TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 56V 1.5W D5A
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SQ-MELF, A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500/406
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D-5A
1. How to order JANS1N4483CUS/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANS1N4483CUS/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANS1N4483CUS/TR?
Image JANS1N4483CUS JANS1N4483CUS/TR
Part Number JANS1N4483CUS JANS1N4483CUS/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case SQ-MELF, A SQ-MELF, A
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V 56 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 175°C (TJ)