Microchip Technology JANS1N4483DUS
Part No.:
JANS1N4483DUS
Package:
SQ-MELF, A
Description:
DIODE ZENER 56V 1.5W D5A
Package/Case:
SQ-MELF, A
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±1%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/406
Supplier Device Package:
D-5A
1. How to order JANS1N4483DUS on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANS1N4483DUS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANS1N4483DUS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANS1N4483DUS.
Image JANS1N4483DUS JANS1N4483DUS/TR
Part Number JANS1N4483DUS JANS1N4483DUS/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case SQ-MELF, A SQ-MELF, A
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V 56 V
Tolerance ±1% ±1%
Power - Max 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 175°C (TJ)