Microchip Technology JANS1N4483US
Part No.:
JANS1N4483US
Package:
SQ-MELF, A
Description:
DIODE ZENER 56V 1.5W SQ-MELF
Package/Case:
SQ-MELF, A
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/406
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
A, SQ-MELF
1. How to order JANS1N4483US on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANS1N4483US price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANS1N4483US?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANS1N4483US.
Image JANS1N4483US JANS1N4483US/TR
Part Number JANS1N4483US JANS1N4483US/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case SQ-MELF, A SQ-MELF, A
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V 56 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 nA @ 44.8 V 250 nA @ 44.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A 1.5 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 175°C (TJ)