Microchip Technology JANS1N4617CUR-1/TR
Part No.:
JANS1N4617CUR-1/TR
Package:
DO-213AA
Description:
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO213AA
Package/Case:
DO-213AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
1.4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/435
Supplier Device Package:
1. How to order JANS1N4617CUR-1/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANS1N4617CUR-1/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANS1N4617CUR-1/TR?
Image JANS1N4617CUR-1 JANS1N4617CUR-1/TR
Part Number JANS1N4617CUR-1 JANS1N4617CUR-1/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case DO-213AA DO-213AA
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.4 V 2.4 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 1400 Ohms 1.4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 1 V 1 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA 1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 175°C (TJ)