Microchip Technology JANS2N5665
Part No.:
JANS2N5665
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-213AA, TO-66-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANS2N5665.pdf
Description:
TRANS NPN 300V 5A TO66
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-213AA, TO-66-2
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1V @ 1A, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
200nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
25 @ 1A, 5V
Power - Max:
2.5 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/455
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-66 (TO-213AA)
1. How to order JANS2N5665 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANS2N5665 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANS2N5665?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANS2N5665.
7.How to contact us to get technical supports, such as JANS2N5665 pin diagram, JANS2N5665 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JANS2N5665
Part Number JANS2N5665
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-213AA, TO-66-2
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 300 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1V @ 1A, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 200nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 25 @ 1A, 5V
Power - Max 2.5 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)